Pokud si čtete tento článek, možná jste stejně jako já dostali nápad naučit se nový cizí jazyk! Nicméně možná máte pochyby.
„Nemám na to čas.“
„Sám to nezvládnu.“
„Nemám ho jak procvičovat.“
„Už jsem to zkusil a vždycky jsem to vzdal.“
Tyhle pocity má snad každý a také já je měla mnohokrát. Učila jsem se francouzsky, anglicky a japonsky a poslední dobou si pohrávám s myšlenkou naučit se německy. A můžu říct, že je úplně jedno, jaký jazyk se chcete naučit – postup je vždy stejný. V tomto článku vám nabídku několik svých osobních tipů, na které jsem za ta léta studií přišla a které se mi osvědčili.
1) První krok - Rozhodnutí
Určitě jste to také již zažili – mezi známými máte někoho, kdo umí něco, co obdivujete: perfektně vaří, běhá 10km denně, hraje na kytaru v kapele nebo perfektně mluví anglicky. A vy si řeknete: „to by bylo super, kdybych to taky uměl(a). Tak to zkusím!“ Toto ale není rozhodnutí. Je to jenom přání, které si říkáte, když vidíte skvělé výsledky někoho jiného.
Já jsem takových přání za život udělala již několik – chtěla jsem alespoň třikrát týdně chodit do posilovny, chtěla jsem hrát na baskytaru či napsat knihu. Ale protože to nebylo rozhodnutí, ale jen přání, dopadlo to vždy stejně – udělala jsem nějaký první krok (koupila členství v posilovně, baskytaru, či návod jak napsat knihu) – týden či dva jsem vydržela s nějakým režimem a následně jsem usoudila, že je to moc náročné a vzdala to.
Dobře, ale co je tedy to rozhodnutí? A proč byste to díky němu měli zvládnout? Rozhodnutí, neznamená jen udělat první krok a bezhlavě se do toho pustit. Rozhodnutí znamená plán, odhodlání a silnou vůli. Neříkat: „Chtěl bych umět japonsky“ nebo „to by bylo pěkné, kdybych uměl japonsky“ ale jasně říct: „NAUČÍM SE JAPONSKY“. A hned na začátku si ujasnit věci jako: kolik času tomu můžu denně či týdně věnovat? Kam to chci dotáhnout – jaký mám cíl? Jaké k tomu využiji prostředky? Kolik peněz do toho můžu vrazit? Až tyhle věci budou jasné, můžete udělat další krok:
2) Plán
Kdysi dávno jsem někde slyšela, že pokud uděláte velké rozhodnutí, musíte do 15 minut udělat nějaký první krok – jinak přijdou pochyby, své rozhodnutí si rozmyslíte a první krok už nikdy nepřijde. Od té doby pozoruju všechna svoje „rozhodnutí“ a sleduji, jak moc je na tom pravdy. Kolikrát jsem si říkala, že bych chtěla něco udělat, ale „teď zrovna se mi to nehodí, nechám to na zítra“. A pak najednou uplynul nějaký čas, na moje „rozhodnutí“ jsem zapomněla a vynořilo se znovu až po měsíci se slovy: „proč jsem to vlastně tenkrát neudělala“. (rozhodnutí uvádím v uvozovkách, protože už jistě chápete, že se jednalo pouze o zbožné přání a nikoliv rozhodnutí).
Abychom tedy naše pevné rozhodnutí ukotvili a opravdu vykročili směrem k osvojení si nového jazyka, je potřeba udělat si jasný plán! Kolik času v týdnu budete studiu věnovat? A jakou formou? Je důležité si uvědomit, kolik reálně času máte a nedávat si příliš velké cíle hned na začátek. Ano, ideální by bylo každý den hodinu až dvě se novému jazyku věnovat, ale takové nasazení vydrží málokdo. Přitom na začátek stačí i jen 15 minut denně, a když se na tuto aktivitu budete soustředit, dá vám víc, než hodina „šprtání se“.
Také si vyberte vhodný způsob učení. Ne všem vyhovují učebnice gramatiky a týdenní lekce v kolektivu. Možností je ale přece mnohem víc – seriály či hudba v daném jazyce, články na internetu, youtubeři rodilý mluvčí či dokonce youtube lektoři. Každému vyhovuje něco jiného a ke každému jazyku se hodí trochu něco jiného. Pokud chcete konkrétní příklady k učení se japonštiny, přečtěte si můj druhý článek: 6 tipů jak pokořit japonštinu.
Plán doporučuji vytvořit fyzicky – nejen ve vaší hlavě. Udělejte si nástěnku s rozvrhem či excel soubor, kam si budete zapisovat kolik minut, jaký den a jaké aktivitě budete věnovat.
3) Kontrola
Jakmile budete mít sestavený plán, ujistěte se, že ho budete dodržovat. Pokud patříte mezi ty šťastlivce, co mají silnou vůli a zvládají se hlídat sami, stačí jednoduše vytvořit týdenní plán a na konci týdne ho vyhodnotit a vytvořit plán nový. Doporučuji také na konci každé aktivity si do plánu odškrtnout jeho splnění. Ten pocit spokojenosti sám se sebou, že se držíte svého plánu, je často nejlepším hnacím motorem.
Některým lidem také vyhovují deníky. Při učení jazyka jsem toto nikdy nepraktikovala, ale nyní už čtvrtým rokem studuji na konzervatoři hru na flétnu a zvykla jsem si při každém cvičení psát deníček – co jsme cvičila, na jaké jsem narazila problémy a na co si musím dát pozor při příštím cvičení. Tyto zápisy jsou dobré nejen na sebekontrolu, ale také jako připomínka vašeho osobního posunu – je zajímavé studovat deník měsíce zpátky a uvědomovat si, jaké jsem překonala problémy a jak daleko jsem se posunula.
Ze všeho nejvíc mně ale osobně vyhovuje kontrola od někoho jiného. Když vím, že za týden mám hodinu s lektorkou a musím se to naučit, motivuje mě to a udržuje ve střehu. Sama sebe nikdy neumím ohlídat tak dobře. Pokud nestudujete s lektorem, doporučím vám svou osvědčenou metodu: využijte podporu rodiny či přátel – ti vám mohou pomoci s udržením motivace a zároveň vám dají prostor se pochlubit, co nového jste se naučili. Poproste někoho ve svém okolí – rodiče, partnera či kamarádku o podporu – vysvětlete mu, že se chcete naučit nový jazyk a následně mu vždy na začátku týdne řeknete svůj výsledek z předchozího týdne studia a svůj následující plán.
I když váš pomocník jazyk neumí, bude určitě schopen poznat, jak pokračujete a i vás pochválit za zlepšení. Pokud nenajdete vhodného „kontrolora“ ve svém okolí, doporučuji hledat v online komunitách, kde je určitě mnoho lidí jako vy začínajících s novým jazykem. Možná se budete moct kontrolovat navzájem! Pokud hledáte kontrolora při studiu japonštiny, přidejte se do naší facebookové skupiny pro fanoušky. Najdete tam podporu, rady či tipy nejen ode mně, ale i od dalších studentů japonštiny.

4) Pravidelnost a vytrvalost
Poslední radu, kterou vám dám, je: vyděržaj! Když začínáme s novým jazykem, vše je na začátku zajímavé a děláme rychlé pokroky. Nicméně čím více umíme, tím je pro nás těžší postupovat dále – gramatické jevy jsou náročnější, slovíček je víc a víc a začne nás to zmáhat. Často si mnozí v takové chvíli chtějí dát pauzu. Nejdříve den, potom týden a nakonec se pauza protáhne na neurčito.
S jazyky to ale bohužel je tak, že jakmile je přestanete používat pravidelně, rychle je zapomenete. Sama o tom vím: na střední škole jsem maturovala z francouzštiny, mluvila jsem plynně a byla jsem schopná se bavit s rodilými mluvčími na různá témata. Od té doby ale uplynulo 10 let a dnes jsem ráda, že se francouzsky zvládnu představit.
Přitom není potřeba každý den sednout na hodinu k učebnici – stačí být s jazykem aktivně v kontaktu. Pusťte si ten jeden díl seriálu či podcast. Koukněte na youtube videa či si přečtěte pár stránek knížky či článku. To všechno vás udrží v kontaktu s jazykem a pomůže vám ho nezapomenout. Pokud máte den, kdy se necítíte na učení se něčeho nového, alespoň si opakujte, co jste se již naučili. Vraťte se dvě tři lekce zpátky, uvidíte, že tam je něco, co jste přehlédli či zvládli zapomenout. Nejdůležitější je pravidelnost a vysoká frekvence! Lepší 10-15 minut denně než 4 hodiny v kuse jen jednou týdně!
Doufám, že vás tento článek inspiroval a vaše přání naučit se nový jazyk se změnilo v rozhodnutí. Není tedy na co čekat – sestavte si svůj plán a zajistěte jeho kontrolu! Pak už nestojí mezi vámi a novým jazykem nic. A pokud budete ztrácet motivaci či chuť se studiem pokračovat, zavítejte na moje facebookové stránky a podělte se o ně. Věřím, že dostanete potřebnou podporu.
Jsem překladatelka a lektorka Japonštiny.Ze všeho nejvíc jsem ale milovník japonské kultury: hudby, seriálů, karaoke, divadla a mnoho dalšího. A od té doby co umím japonsky si to všechno užívám mnohem víc! Pomáhám proto dalším nadšencům jako já naučit se tento zajímavý jazyk, ať už jsou to fanoušci Anime, pracovníci japonských firem či cestovatelé.
Pingback: 6 tipů jak pokořit japonštinu – JapaMaru